Túravezetés

3. állomás: Rosszból jó

GONDOLJ BELE: mit üzen ma ez az állomás

Figyeljük meg, hogyan végződik a történet (1Mózes 50,22-26). József záró szavai kifejezik Istenbe vetett bizalmát, hogy Isten meg fogja tartani szövetségi ígéreteit választott népe felé. Várakozással tekint arra a napra, amikor Isten népe visszatér majd Kánaán földjére, és ezzel összhangban azt kéri, hogy csontjait vigyék majd magukkal az ígéret földjére. (Ld. 2Mózes 13,19) Temetetlen teste állandó emlékeztető lesz majd a jövendő generációk számára, hogy Egyiptom nem az igazi otthonuk, és hogy Isten egy napon megszabadítja őket. A kép az Egyiptomból való kivonulást készíti elő.

József történetében sok-sok apró részlet rejtőzik még, amivel idő és hely híján most nem tudunk foglalkozni. Ezért javasoljuk, hogy ismerkedj meg a teljes történettel, mert az ezen átívelő üzenetek a legfontosabbak, például, hogy Isten jót hoz ki a rosszból; a nagylelkűség felülemelkedik a bosszún; és hogy mindannyian képesek vagyunk változni.

Jákób családja nem megfelelően működik, a favorizálás és féltékenység darabjaira szakítja. Elképzelhető, hogy egyes részek otthoni problémás szituációkra emlékeztetik a gyerekeket, amikről lehet, hogy szeretnének beszélni. Előfordulhat, hogy vannak közöttük, akiket bántalmaznak otthon, vagy máshol. Figyeljünk oda, hallgassuk meg a gyermeket, és próbáljuk pozitív, előremutató irányba terelni gondolkozását. Ne erőltessük, hogy elmondjon olyasmit, amire még nem érett meg, és ugyanakkor vegyük észre, és tegyünk is érte, ha úgy látjuk, külső beavatkozásra van szükség (iskola, gyermekvédelem, stb.).